Özel Jetler Neden Genellikle Beyazdır?

Özel jet sahipleri kalabalıkta öne çıkmak istiyor diye düşünüyorsanız çoğu uçağın beyaz olduğunu fark etmemişsinizdir. Matterhorn Beyazı; bu günümüzün en özel jetleri için kullanılan belirli bir beyaz boya rengidir.

Peki neden uçaklar beyaz?
Uçağın orasında burasında renkli bir şerit veya desen olabilir. Ancak uçağın tamamını pembe, yeşil veya altın rengine  mükemmel bir şekilde boyamak mümkün olsa da, çoğu uçak , beyaz bir taban rengine sahiptir.
Uçak, imalatçının montaj hattından çıktığında, genellikle yeşil renktedir – bu çinko fosfat astardır. Bu nedenle test uçuş programları aşamasında yeşil uçaklar görürsünüz.

Aslında bu şekilde kalmalarında teknik bir problem olmamasına rağmen, genellikle müşterilere teslim edilmeden önce beyaz renkte tamamlanırlar.
İşte nedenlerinden bazıları:

1) Beyazın termal avantajı vardır

Beyaz, güneş ışığının müthiş bir reflektörüdür ve ışınların bir kısmını emen diğer renklerin aksine, neredeyse bütün ışıkları yansıtır.
Bu kabinin daha soğuk kalacağı anlamına da geliyor – sıcak iklimlerde ise pistte belirli bir avantajı olabiliyor. Genel geçer olmasa da, bazı gövde çerçevelerinin üst yüzeylerinde, gövde sıcaklık sınırlarını korumak için beyaz boya kullanılması gerekir.

2) Gövde boş bir tuval haline gelir

Şirket logosunu sergilemek için daha iyi bir temel renk yok. Beyaz bir gövde, satın alan kişinin veya üreticinin pazarlama çabaları için büyük boş bir kanvas etkisine sahiptir.

Ancak uçak üreticilerinin,uçak sahiplerinin ve havayollarının küçük bir kısmı, tüm uçağa bir pazarlama fırsatı olarak bakmaktadır.

3) Uçağın satış ve kiralama değerini artırır

Beyaz uçaklar, renkli olanlardan daha iyi bir satış değerine sahiptir. Yeni sahibi, tamamen yeni bir boya işinde çok daha fazla para yatırmak yerine, kolayca küçük boya işlemleriyle uçağa sahip olabilir.

Aynı şey kiralama veya charter için de geçerli. Nötr veya sade boyanan bir charter uçağı, ayırt edici, renkli bir uçaktan daha fazla talep görür.

Birçok özel jet sahibi, uçaklarını kendi kullanımları dışında özel charter uçuşları için kullanılmasını sağlamaya çalışırlar, bunun için kendi zevklerinin yanı sıra charter müşterilerinin zevklerine de hitap etmek isterler. Uçağı kullanılmadığında kiralamak, kendi uçağınıza sahip olma maliyetlerinin telafi edilmesinin önemli bir yoludur.

4) Uçağınız solmaz …

Beyaz boya diğer renklerin çoğundan daha dayanıklıdır. Yüksek rakımlarda güneş ışığına maruz kalan daha koyu renklerde kayıplar yaşanırken, beyaz solmaz.
Beyaz bir uçağın renkli uçakların aksine iki yılda bir yerine dört yılda bir yeniden boyanması gerekir. Yeniden boyama için 100.000 ila 350.000 dolar arasında bir ödeme yapıldığını düşünürseniz, bu büyük bir tasarruftur.

5) Ama, çatlakları ve sızıntıları gösterir

Uçağın renginin solması bir güvenlik sorunu değilken, çatlama veya yağ sızıntısı gibi diğer bozulmalar kesinlikle güvenlik için tehdittir. Beyaz bir yüzeyde bunların saklanacak hiçbir yeri yoktur. Bakım ve güvenlik için bu büyük bir avantaj.

Ayrıca beyazları temiz tutmak daha zor olsa da, kir, sürtünmeyi arttırır. Böylece uçakları temiz tutmak yakıt tasarrufu da sağlar.

6) Gökyüzünde fark edilir

Beyaz bir uçak gece gökyüzünde daha kolay fark edilir.Bu yüzden, diğer uçakların aksine, gökte görülmek istemeyen askeri uçaklar – nadiren beyazdır ve genellikle gri, yeşil veya mavi gibi kamuflaj renklerine boyanırlar.

7) Beyaz uçak boyası daha ucuzdur

Çok kullanılması nedeniyle, beyaz uçak boyası diğer renklerden daha yaygın ve daha ucuzdur.

8) Geleneksel bir cazibesi vardır

İnsanların renkler hakkında derin (ve çoğunlukla bilinçaltı) duyguları vardır. Ve araştırmalar, çoğu yolcunun geleneksel beyaz bir uçakta daha rahat ve güvenli hissettiğini gösteriyor.

 

zel jet iletişim
Seyahat söz konusu olduğunda, özel jet gittikçe yaygınlaşan bir ulaşım modudur.

DANIŞMANLIK

Özel jet kiralama konusunda  info@ucakkargo.gen.tr adresine e-posta atmanız yeterlidir. Whats App hattımız +90 542 2362361 nolu telefondan da bizlere ulaşabilirsiniz.

Özel jet kiralama ücretlerini öğrenmek için konusunda  info@ucakkargo.gen.tr adresine e-posta atmanız yeterlidir. Whats App hattımız +90 542 2362361 nolu telefondan da bizlere ulaşabilirsiniz.