Kazakistan Kargo Gümrüğü Uyarısı

Uluslararası Nakliyeciler Derneği UND Kazakistan Kargo Gümrüğü uyarısında bulundu

Malumları olduğu üzere Kazakistan’a giriş yapabilmek için elektronik ön bildirimde bulunma şartı bulunmaktadır.
 
Kazakistan Gümrük Bakanlığı, araçları Aktau Limanına gelen firmalarımızın neredeyse hiçbirinin ön bildirimde bulunmadığını ve ön bildirimde bulunmayan tüm Türk firmalarının ve araçlarının listesinin ellerinde olduğunu belirtmektedir.
 
Şu aşamada, Kazak Makamları söz konusu araçların temel olarak kırmızı hatta düşmesi gerektiğini fakat  ticaretin aksamaması için anlayışla karşılandıklarını bildirmektedir.
 
2017 yılı içerisinde ön bildirimde bulunmayan araçların incelemeye ve kırmızı hatta düşebileceği yönünde Derneğimiz uyarılmıştır.
 
Derneğimiz Aktau Limanında tek yetkili İpekyolu gümrük brokerlik şirketi ile temasa geçmiştir.
 
Halihazırda ön bildirim işlemlerini yapan Gümrük brokerlik şirketi aşağıda belirtilen evrakların doğru olarak önceden bildirilmesi durumunda araçlarının yeşil koridordan yararlanacağını ifade etmiştir.
 
İletişim kişisi olan Philippe Sergeyev gümrük kodları ve diğer gümrük işlemleri hususunda da firmalarımıza yardımcı olacaktır.
 
Ayrıca söz konusu uygulama ile sürücülerin firmalarına Aktau Limanında gümrük işlemlerinde yanlış bilgi vermesinin önüne geçilecek, iletişim kişisi firmalara durumu net anlatacak ve firmaların sürücüleri tarafından yanlış yönlendirilmesinin de önüne geçilecektir.
 
Bu kapsamda, ihracatımızın ve taşımacılığımızın hızında sorun yaşamaması için Derneğimiz Türk taşımacılık firmalarının Kazak ön bildirim sistemi ve TIR EPD’yi kullanmaya teşvik etmektedir.
 
İletişim Kişisi :
Philippe Sergeyev, 007 (705) 306 26 46
 
Ön Bildirim Maili :
kazakhstan.customs@gmail.com
 
Önceden Mail Atılması Gereken Evrak Listesi :
  • Her CMR

  • Invoice, Fatura

  • Packing List, Çeki listesi

  • Gerekmesi durumunda Veteriner Sertifikası

  • Gerekmesi durumunda Ürün Uygunluk Belgesi

  • TIR çekici ve yarı-römork ruhsatı, VIN kodu

  • Sürücü pasaportu

  • Parsiyel taşımalarda açık bir şekilde belirtilmiş boşaltma sırası