İkinci bir dip noktasına doğru gidiyoruz

ACI Avrupa Genel Müdürü Olivier Jankovec, yazdan itibaren toparlanmaya başlayan havacılık sektörünün, şimdi tersine bir rüzgarda kaldığını ve bunun soğuk bir duş etkisi yarattığını yaptığı röportajda belirtti.

Temmuz’daki artıştan sonra, Ağustos ortasından Eylül’ün ilk günlerine kadar olan trafik performansındaki göreceli düşüşe dikkat çekiyor.

16 Ağustos haftasında % 65, 30 Ağustos haftasında % 67 azalan yolcu hacimleri, Eylül ortası itibarıyla bir önceki yıla göre % 73 düştü.

ACI Avrupa, tüm bunların bölgedeki “koordinasyonsuz ve orantısız seyahat kısıtlamalarının” bir sonucu olduğunu söyledi.

Jankovec, “İkinci bir dip noktasına doğru ilerliyoruz. Ağustos ayındaki toparlanmanın Temmuz ayına göre çok daha yavaş bir hızda ilerlediğini gördük. Havayolları şu anda bu dönem için taahhüt ettikleri kapasite artışlarını geri çekiyorlar, bu yüzden işler iyileşemeden daha da kötüye gidecek. Tatil sezonu sona erdi, bu nedenle Temmuz ve Ağustos aylarında uçan insanlar Eylül’de uçmayacak. İstikrarlı bir durum yok. “

Jankovec, ülkeler arasındaki “öngörülemez , düzensiz tutumlar ve ülkelerin seyahat kısıtlamaları ile ilgili mantıksız kararlarını eleştirdi.

Havaalanları için kriz daha da derinleşecek

Belirsizlik sürdükçe havaalanları için krizin daha da derinleşeceğini söyleyen Jankovec, toparlanma önemli ölçüde hızlanmazsa, “birçok havalimanının parasının biteceği” konusunda da uyardı. Yaklaşık iki ay sonra durum daha da kötü bir hal alabilir öngörüsünde bulunan Jankovec şunları söyledi:

“Bütün havalimanları nakit harcıyor ve giderleri ne kadar kıssalar da gelirleri işletme maliyetlerini karşılamaktan çok uzak. Bu durum yıl sonuna kadar devam ederse, pek çoğu için iş sürekliliği sorunu olacaktır. “

  • Olivier Jankovec ile yapılan röportajın yer aldığı Moodie Davitt Dergisinin Eylül sayısı kısa süre sonra yayınlanacak.
  • İçerik ( moodiedavittreport )
airport 3511342 640