Hava kargo trafiğini kimler sırtlıyor?

Kargo trafiğini kimler sırtlıyor?

Avrupa Hava Kargo Marketinde Son Durum

Uluslararası taşıyıcılar birliği IATA figürlerine göre , Avrupa merkezli kargo taşıyıcılarının hava kargo taşımaları son yılların en iyi performansını gösterip geçen yıldan bu yana kargo trafiği %12,6 oranında arttı.

Son Altı Ay Güçlü Bir Artış Yaşandı

Avrupalı taşıyıcıların göstermiş olduğu bu güçlü performans sürecin son 6 ayında kendisini gösterdi.

airfrance
Avrupa Hava Kargo Taşıyıcıları

Tüm Bu Kargoyu Kim Taşıdı?

Bu taşıyıcılar aslında hemen hemen belli. Çünkü uzun yıllardır marketi yönlendiren taşıyıcılar belli. Avrupa‘nın en büyük oyuncuları kimler?  Air France-KLM, Lufthansa ve IAG uzun zamandır Avrupa hava kargo marketinin en büyükleri , taşıdıkları miktar diğer taşıyıcıların çok ötesinde. Bugüne Avrupa kargo sektörüne , sahnesine veya olaylarına bakmak istendiğinde bu üç taşıyıcı hep baz alınırdı.

Avrupa Kargo Sahnesinde Neler Oluyor?

Son figürlere ve tablolara bakıldığında bu durumun uzun sürmeyeceği görünüyor. Bu yılın 3. çeyreğine bakıldığında , Hava kargo gelirlerine bakıldığında AF-KLM grubu %7 düşüş kaydetti. Buna rağmen Lufthansa %2 lik bir artış yakaladı.  Üçüncü büyük oyuncu olan IAG daha iyi bir gelir atışı yakaladı ve %5 artış gösterdi. Buna rağmen AF-KLM ve Lufthansa havayollarının her biri IAG nin iki katı kargo taşıyor. Üç havayolunun figürlerini birleştirdiğimizde market geneline göre %0.1 düşüş trendi görülüyor.

Kargo trafiklerini paylaşan diğer Avrupalı taşıyıcıların ortalama büyüme oranları %8-%9 aralığında.

rakip
Hava Kargo Piyasasına Yeni Oyunlar

Kargo Trafiğini Sırtlayan Diğer Taşıyıcılar Hangileri?

Üç büyük oyuncunun yanı sıra biliyoruz ki düzenli raporlama yapan Türk Hava Yolları ve AirBridgeCargo yaklaşık %20 oranında büyüdü. Cargolux taşımaları hakkında düzenli raporlama olmasa da onunda %10 ila %20 arasında büyüdüğünü düşünüyoruz. Yeterli veri olmamasına rağmen express kargo taşıyıcıları yani kapıdan kapıya hizmet veren numune taşıyan Avrupalı taşıyıcıların büyük kazanımları olduğunu tahmin ediyoruz.

Mehmet Kali