Hava kargo talebi düştü

Hava kargo talebi Ağustos ayında yetersiz kapasiteyle birlikte düştü.

Hava kargo talebi yıllık bazda yüzde 13 , kapasite yüzde 30 düştü.

Hava kargoda son verileri açıklayan IATA’ya göre hava kargo talebi ağustos ayında temmuz’a göre 1,8 puan arttı. Ancak yıllık talep artışı 12,6 puan düşüş gösterdi.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Ağustos ayında küresel hava taşımacılığı pazarları için veri yayınladı ve yetersiz kapasite nedeniyle iyileşmenin yavaş kaldığı görüldü.

Talepte aylık bazda olumlu yönde hafif bir hareketlenme olamakla birlikte seviyeler 2019’a kıyasla düşük kaldı.

İyileşmenin yavaş kalmasının bir sebebi park halinde bekleyen ve kargo kapasitesi bulunan yolcu uçakları, kargo kapasitesinin sınırlı kalmasına neden olmakta.

Kargo ton-kilometre (CTK’ler *) cinsinden ölçülen küresel talep, Ağustos ayında bir önceki yıla göre% 12,6 (uluslararası operasyonlar için -% 14) altında gerçekleşti. Bu, Temmuz ayında kaydedilen yıllık% 14,4 düşüşe göre mütevazı bir gelişme. Mevsimsellikten arındırılmış talep Ağustos’ta aylık bazda% 1,1 arttı.

Mevcut kargoda (ACTK) ölçülen küresel kapasite, Ağustos ayında bir önceki yıla göre% 29,4 (uluslararası operasyonlar için ‑% 31,6) küçüldü. Bu, Temmuz ayındaki yıllık% 31,8 düşüşten temelde değişmedi.

COVID-19 salgını sırasında yolcu hizmetlerinin geri çekilmesi nedeniyle uluslararası hava kargosu için yolcu uçağı kargo kapasitesi Ağustos 2019 seviyelerinin % 67 altında kaldı. Bu, özel kargo kapasitesindeki % 28.1’lik artışla kısmen dengelendi. Günlük geniş gövdeli kargo uçağı kullanımı günde 11 saate yakın oldu. Bu rakamlar 2012’den bu yana en yüksek seviyeler.

Ağustos ayında ekonomik aktivite toparlanmaya devam etti, diğer şeylerin yanı sıra, imalat sektöründeki ekonomik sağlığa ilişkin Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) göstergesine yansıdı:

İmalat PMI’nin yeni ihracat siparişleri bileşeni, 2017 sonundan bu yana en iyi performansı ile yıllık bazda% 5,1 arttı.

Küresel imalat üretimini takip eden PMI, bir önceki aya göre arttı ve 50 sınırının üzerinde kalarak büyümeye işaret etti.

IATA Genel Müdürü ve CEO’su Alexandre de Juniac, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ağustos ayında hava kargo talebi temmuz ayına göre 1,8 puan arttı. Ancak önceki yıla göre yüzde 12,6 düşüş gösterdi. Ayrıca artış imalat PMI’daki yüzde 5,1’lik iyileşmenin oldukça altında. Normalde tüm kargoların yüzde 50’sini taşıyan yolcu filosunun büyük kısımları yerde kaldığından, iyileştirme kapasite kısıtlamaları nedeniyle durmaktadır. Hava kargo için en yoğun sezon önümüzdeki haftalarda başlayacak, ancak ciddi kapasite kısıtlamaları nedeniyle nakliyatçılar, küresel ekonomiyi hareket ettirmek için okyanus ve demiryolu gibi alternatiflere yönelebilirler” dedi.

iata logo