Evcil hayvan larınızı Havayolları ile beraberinizde götürebilirsiniz

Evcil hayvan larınızı Havayolları ile beraberinizde götürebilirsiniz.

Evcil Hayvan için geçerli bir aşı ve sağlık sertifikasının bulunması; giriş izinleri ve transit ülkeler tarafından istenen diğer belgelerin de tam olması gerekmektedir.

Evcil hayvan ların kabinde taşınmasına Pet in cabin ( PETC) , Kargo kompartmanlarında taşınmasına Avi in Hold ( AVIH ) denir.

İnsanların dostları arasında olan hayvanlarda bazen uçak yolculuğu yapmak zorundadırlar. Sahipleri ile birlikte yolculuk yapması gerekebilir. Böyle durumlarda bilmeniz ve önceden yapılması gerekenler vardır.

Hava yolu ile evcil hayvan taşınması ile ilgili kurallar zaman zaman değişiklik göstermektedir. Eğer evcil hayvanınız ile seyahate çıkacaksanız hava yolu firmalarının uyguladıkları kuralları araştırmalı ve önceden hayvanınıza yapılması gereken uygulamaları yaptırmanız gerekir. Bunlar genellikle hayvanlara uygulanan aşılar olmaktadır. Aşı belgelerinin tam ve eksiksiz olması gerekir.

Hava yolu ile evcil hayvan taşınmasında hava yolu firmaları hayvanın cinsine göre ilave ücret almaktadır. Hava yolu firmalarının kendilerine göre belirlemiş olduğu fiyatlandırma sistemleri vardır. Bununla alakalı bilgiyi hava yolu firmasının bürolarından öğrenmek gerekir. Bilet alırken bu durumu belirtmelisinizdir. Ücretlendirmede uçuşta kullanılan uçağın büyüklüğüne göre değişmektedir. O nedenle evcil hayvan ile yolculuk yapılacak seferleri iyi araştırmak gerekir.

Evcil Hayvan Taşımacılığı | Canlı Hayvan Kargo | uçakta köpek taşıma | uçakla kedi taşıma | evcil hayvan kargo | evcil hayvan taşıma fiyatları | pet taşıma
Evcil Hayvan İnsanların dostları arasında olan hayvanlarda bazen uçak yolculuğu yapmak zorundadırlar. Sahipleri ile birlikte yolculuk yapması gerekebilir. Böyle durumlarda bilmeniz ve önceden yapılması gerekenler vardır.

 

Hava ve Deniz Yolu Şirketlerinin Sorumlulukları

Canlı hayvan taşıyan hava ve deniz yolu şirketleri düzenlenen kurallara uygun olmayan evcil hayvanları geldikleri ülkeye geri götürmekle yükümlüdürler yani Evcil hayvanın geri gönderiminden kaynaklanan masrafları evcil hayvanı taşıyan hava ve deniz yolu şirketi karşılamakla yükümlüdür.

 

 

Havayollarının Evcil hayvan Uygulamaları

 

TÜRK HAVA YOLLARI:     

Uçuşa Kabul Edilmeyen Evcil Hayvanlar

 • Pitbull terrier, amerikan pitbull terrier, bull terrier, amerikan staffordshire terrier, japanese tosa, dogo argentino, fila brasileiro, rottweiller, staffordshire bull terrier Neopolitan Mastiff, Spanish Mastiff, Dogue de Bordeux, Roman Fighting Dog, Bandog Tosa Inu, Mastiff, Tibetan Mastiff, Doberman, pincher doberman, American Bulldog, Caucasian owtscharka, Mastino Napolitana gibi tehlike arz eden köpekler Türk Hava Yolları uçuşlarında kabul edilememektedir.

Evcil Hayvan Taşıma Prosedürü 

 • Uçaklarımızda, hem yolcu kabinlerinde hem de kargo kompartımanlarında, sadece kedi, köpek ve küçük ötücü kuşlar (saka kuşu, muhabbet kuşu, kanarya) evcil hayvan olarak taşınabilmektedir.
 • Rezervasyonun uçuş saatinden en geç 6 saat öncesine kadar yapılması ve onaylı olması gerekmektedir.
 • Yolcu kabininde taşınabilen evcil hayvan kontenjanı, uçak tipine göre farklılık göstermektedir.
 • Yolcu kabininde veya kargo kompartımanında taşınacak evcil hayvanın uçağa kabul işlemleri, check-in kontuarlarında yolcu ile birlikte yapılmaktadır.
 • Evcil hayvana ait sağlık belgesi, aşı kağıdı vb. evraklar kabul işlemleri sırasında yolcunun yanında bulunmalıdır.
 • Evcil hayvanın sağlıklı, temiz, kokusuz ve sakin görünümlü olmasına dikkat edilmelidir. Sağlık ve dış görünüm açısından kötü durumda olan canlı hayvanlar taşıma için kabul edilememektedir.
 • Yolcu beraberinde taşınacak olan evcil hayvan da ücrete tabidir. Evcil hayvan kafes/çantası ile birlikte tartılır. Toplam ağırlık üzerinden o parkur için uygulanan fazla bagaj ücreti (kilo veya parça sistemine göre), yolcunun serbest bagaj taşıma hakkı hariç tutularak, tahsil edilir.
 • Yolcu beraberindeki evcil hayvan kafesinin üzerinde “yolcunun adı-soyadı, adresi, telefon bilgileri, evcil hayvan adedi ve evcil hayvanın adının” yer aldığı isim/adres etiketi bulunmalıdır.
 • Seyahat edilecek ülkenin evcil hayvan için istediği evrakların eksiksiz olması gerekmektedir. Aksi takdirde evcil hayvan uçuşa kabul edilememektedir.
 • Bazı ülkeler yolcu beraberinde evcil hayvanın giriş, çıkış ve transit geçişine izin vermemektedir. Detaylı bilgi için lütfen en yakın Türk Hava Yolları Satış Ofisi’ne başvurunuz.
 • Kabin içerisinde taşınacak evcil hayvanların kafes/çanta boyutu 23x40x55 cm (genişlikxyükseklikxuzunluk) olmalıdır. Kabine alınacak evcil hayvanın kafesi/çantası ile birlikte toplam ağırlığı 8 kg’ı geçmemelidir. Kafes ve evcil hayvanın toplam ağırlığı 8 kg’ı geçiyorsa kargo kompartımanında taşınır.
 • Aynı kafesi paylaşan, aynı türden olan ve birbirine alışkın (2 kuş, 2 kedi, 2 köpek) evcil hayvanların kabin içerisine kabul edilmesi için de toplam ağırlığın 8 kg‘ı ve kafes ölçülerinin 23x40x55cm’i aşamaması gerekmektedir.
 • 8 haftadan küçük veya anne sütünden kesilmemiş yavru kedi/köpek ve emziren anneler taşınamaz. 8 haftadan büyük, 12 haftadan küçük kediler veteriner onayı olmadan taşınamaz. Kargo kompartımanında aynı kafes içinde bir anneden doğmuş, 8-24 haftalık, en fazla üç hayvan taşınabilmektedir.
 • Evcil hayvan hamile ise taşınamaz.
 • Türk Hava Yolları, taşınan hayvanın uçuş esnasında veya sonrasında sağlık durumunun kötüleşmesi halinde hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
 • Kedi, köpek veya kuş alerjisi olduğunu sağlık raporu ile beyan eden yolcu olması durumunda kabin içerisine evcil hayvan kabul edilmez. Rehber köpek ile seyahat eden yolcu ile doktor raporu (kedi, köpek ve kuş alerjisi için) olan yolcuların aynı zamanda seyahat talebinin olması durumunda öncelik, rezervasyonu ilk yaptıran yolcudadır.
 • Kafes, canlı hayvanın sahibi tarafından temin edilir.
 • Uçuşlarımızda her bir yolcu için en fazla iki evcil hayvan kafesi kabul edilir. Ancak kafeslerden sadece biri kabinde (PETC), diğeri ise kargo kompartımanında (AVIH) taşınır.
 • Kedi, köpek veya kedi ile kuş aynı uçakta ( farklı kabinlerde dahi olsa) taşınmaz. Köpek ve kuş farklı kabinlerde veya aynı kabin içerisinde mümkün olan en uzak mesafede taşınır.
 • Solunum problemi yaşayan kedilerin (persian, himalayan, burmese vb.) ağırlık limitleri dahilinde öncelikle kabin içerisinde taşınması sağlanmalıdır.
 • Basık ve kalkık burunlu solunum problemi yaşayan köpeklerin (pekinese, pug, shar pei, shih tzu, japenese spaniel, chow chow,english toy spaniel, bulldog, boston terrier, boxer, brussels griffin, mastiff vb.) ağırlık limitleri dahilince öncelikle kabin içerisinde taşınması sağlanmalıdır.
 • Yolcu beraberinde seyahat eden rehber köpekler (tıbbi destek veren/görme ve duyma engelli yolcuya refakat eden/duygusal destek veren rehber köpekler) ücretsiz olarak kabin içerisine kabul edilirler. Seyahat edilen ülkenin kuralları gereği, uçuşa kabul edilecek rehber köpeklerin geçerli aşı kağıdı, kimlik kartı ve gerekli olan tüm dokümanların yolcu beraberinde eksiksiz bulunması gerekmektedir. Belgelerin eksik olması durumunda rehber köpek uçuşa kabul edilememektedir.
 • Duygusal destek amacıyla yetiştirilmiş, manevi destek ve psikiyatrik hizmet veren köpeklerin uçağa kabul edilmesi için yolcu adına düzenlenmiş geçerli bir sağlık raporunun (akıl sağlığı uzmanından alınmış) mutlaka yolcu beraberinde bulunması gerekmektedir.
 • Rehber köpekler temiz, özel tasması takılı olarak sahibinin ayaklarının dibinde oturtulmalıdırlar.
 • Kabin içerisinde ve/veya  kargo kompartımanında rehber köpek taşınabilmesi için uçuş saatinden en az 48 saat önce rezervasyon yapılması ve rezervasyonun onaylı olması gerekmektedir.

 

KKTC Varışlı Uçuşlarda Evcil Hayvan Kabulü

 • Tüm evcil hayvanlar için KKTC Veteriner dairesinden alınmış ithalat ruhsatı (Geçerlilik tarihi 60 gündür.)
 • İlk uçuşun yapıldığı ülkenin veteriner işleri müdürlüğünden onaylı ihracat sağlık sertifikası (uçuştan 48 saat önce muayene yapılarak sertifika alınmalıdır.)
 • Kedi ve köpekler için kuduz aşılarının ve diğer aşılarının yapıldığını gösteren pasaport ve sağlık karnesi (uçuştan en az bir ay en çok bir yıl önce kuduz aşısı yapılmış olmalıdır. Köpekler için yapılacak aşılar; Parvo, Distemper, hepatitis, leptospira kediler için yapılacak aşılar; Feline Enteritis, Feline İnfluenza kedi ve köpekler için kuduza karşı kandaki antikor düzeyini gösteren laboratuvar raporunun aslı.

Üç aydan küçük evcil hayvanlar KKTC’ye kabul edilmemektedir. Ancak annesi ile birlikte olması durumunda üç aydan küçük, iki aydan büyük evcil hayvanın pasaportunun olması, doğduğu andan itibaren aynı yerde kalması,enfeksiyona maruz kalması olasılığı olan vahşi hayvanlarla doğduğu yerde temas kurmaması, şartıyla KKTC ye girmesine izin verilebilmektedir. Yolcularımız, www.veteriner.gov.ct.tr web sayfası aracılığı ile ayrıntılı bilgi alabilirler.

 

ANADOLUJET Evcil Hayvan Taşıma Prosedürü

 

Evcil hayvanlarınızı AnadoluJet uçuşlarında beraberinizde götürebilirsiniz. Bunun için evcil hayvanınızın geçerli bir aşı ve sağlık sertifikasının bulunması; giriş izinleri ve yurtdışı devamınızın olması durumunda transit ülkeler tarafından istenen diğer belgelerin de tam olması gerekmektedir.

Uçuşlarımıza Kabul Edilmeyen Evcil Hayvanlar:

Amerikan pitbull terrier, Amerikan Staffordshire terrier, bull terrier, Staffordshire bull terrier, Japanese tosa, Dogo Argentino, doberman, rottweiller gibi tehlike arz eden köpekler, uçuşlarımıza kabul edilememektedir.

 

Evcil Hayvan Taşıma Prosedürü

 

 • Uçaklarımızda, hem yolcu kabinlerinde hem de kargo kompartımanlarında, sadece kedi, köpek ve küçük ötücü kuşlar (saka kuşu, muhabbet kuşu, kanarya) evcil hayvan olarak taşınabilmektedir.
 • Rezervasyonun uçuş saatinden en geç 6 saat öncesine kadar yapılması ve onaylı olması gerekmektedir.
 • Yolcu kabininde taşınabilen evcil hayvan kontenjanı, uçak tipine göre farklılık göstermektedir.
 • Yolcu kabininde veya kargo kompartımanında taşınacak evcil hayvanın uçağa kabul işlemleri, check-in kontuarlarında yolcu ile birlikte yapılmaktadır.
 • Evcil hayvana ait sağlık belgesi, aşı kağıdı vb. evraklar kabul işlemleri sırasında yolcunun yanında bulunmalıdır.
 • Evcil hayvanın sağlıklı, temiz, kokusuz ve sakin görünümlü olmasına dikkat edilmelidir. Sağlık ve dış görünüm açısından kötü durumda olan canlı hayvanlar taşıma için kabul edilememektedir.
 • Yolcu beraberinde taşınacak olan evcil hayvan da ücrete tabidir. Evcil hayvan kafes/çantası ile birlikte tartılır. Toplam ağırlık aşağıdaki tabloya göre kademe kademe ücretlendirilir.
5 kg’a kadar ağırlığı olan kabinde taşınan evcil hayvan 50TRY
6 kg ile 15 kg arasında ağırlığı olan, uçak altında taşınabilen evcil hayvan 100TRY
16 kg üzerinde ağırlığı olan uçak altında taşınabilen evcil hayvan 160TRY
 • Yolcu beraberindeki evcil hayvan kafesinin üzerinde “yolcunun adı-soyadı, adresi, telefon bilgileri, evcil hayvan adedi ve evcil hayvanın adının” yer aldığı isim/adres etiketi bulunmalıdır.
 • Yurtdışı devamınız var ise, seyahat edilecek ülkenin evcil hayvan için istediği evrakların eksiksiz olması gerekmektedir. Aksi takdirde evcil hayvan uçuşa kabul edilememektedir.
 • Bazı ülkeler yolcu beraberinde evcil hayvanın giriş, çıkış ve transit geçişine izin vermemektedir. Detaylı bilgi için lütfen en yakın satış ofisine başvurunuz.
 • Kabin içerisinde taşınacak evcil hayvanların kafes/çanta boyutu 23x40x55 cm (genişlikxyükseklikxuzunluk) olmalıdır. Kabine alınacak evcil hayvanın kafesi/çantası ile birlikte toplam ağırlığı 8 kg’ı geçmemelidir. Kafes ve evcil hayvanın toplam ağırlığı 8 kg’ı geçiyorsa kargo kompartımanında taşınır.
 • Aynı kafesi paylaşan, aynı türden olan ve birbirine alışkın (2 kuş, 2 kedi, 2 köpek) evcil hayvanların kabin içerisine kabul edilmesi için de toplam ağırlığın 8 kg‘ı ve kafes ölçülerinin 23x40x55cm’i aşamaması gerekmektedir.
 • 8 haftadan küçük veya anne sütünden kesilmemiş yavru kedi/köpek ve emziren anneler taşınamaz. 8 haftadan büyük, 12 haftadan küçük kediler veteriner onayı olmadan taşınamaz. Kargo kompartımanında aynı kafes içinde bir anneden doğmuş, 8-24 haftalık, en fazla üç hayvan taşınabilmektedir.
 • Evcil hayvan hamile ise taşınamaz.
 • Yolcu beraberinde seyahat eden rehber köpekler (tıbbi destek veren/görme ve duyma engelli yolcuya refakat eden/duygusal destek veren rehber köpekler) ücretsiz olarak kabin içerisine kabul edilirler. Seyahat edilen ülkenin kuralları gereği, uçuşa kabul edilecek rehber köpeklerin geçerli aşı kağıdı, kimlik kartı ve gerekli olan tüm dokümanların yolcu beraberinde eksiksiz bulunması gerekmektedir. Belgelerin eksik olması durumunda rehber köpek uçuşa kabul edilememektedir.
 • AnadoluJet, taşınan hayvanın uçuş esnasında veya sonrasında sağlık durumunun kötüleşmesi halinde hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

 

 

PEGASUS:                 

Evcil Hayvan Taşıma Prosedürü

 • Öncelikle Pegasus Çağrı Merkezini arayarak beraberinizde taşımayı planladığınız evcil hayvan için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.
 • Evcil hayvan tanımına sadece kuş, köpek ve kedi girer ve kabin içinde 55x40x20 cmölçülerinde, yolcularımızın temin ettiği kutularda taşınabilirler.
 • Yolcu, evcil hayvanın sağlık belgesini, aşı kağıdını ve kimliğini yanında bulundurmalıdır. (AB ülkelerine seyahat edecek yolcuların, seyahatleri esnasında taşımayı planladıkları evcil hayvan için yanlarında evcil hayvan pasaportu bulundurmaları gerekmektedir.)
 • Avrupa Birliğine üye olmayan ülkelerden Avrupa Birliği (EU) ülkelerine seyahat edecek olan evcil hayvanlar (kedi, köpek v.b.) için Inaktiv kuduz aşısı yapılması , bu aşıdan en erken 30 gün sonra antikor titrasyon ölçümü yapılması zorunludur. Bu işlemlerin yapıldığına dair “Aşı Karnesi”nde işlemin yapıldığı tarih ve geçerlilik süresinin yer alması gerekmektedir.
 • Evcil hayvanın toplam ağırlığının kafesi dahil 5 kg’ıgeçmemesi gerekmektedir.
 • Aynı kafeste maksimum 1 kuş, (anne ve yavrusu), 1 köpek (anne ve yavrusu) veya 1 kedi (anne ve yavrusu) taşınabilir.
 • Kabine alınabilecek toplam evcil hayvan sayısı 2 tanedir.
 • Hayvanın sağlıklı, zararsız, temiz ve kokusuz olması gerekmektedir.
 • Yolcunun fazla bagajı olmasa dahi, evcil hayvan taşımasında aşağıda verilen ücretler tahsil edilir.
 • PETC:
 • Kabinde taşınacak evcil hayvanların kafesleri ile birlikte tartıldıklarında toplam ağırlığının 5 kg‘ı geçmemesi gerekmektedir.
 • Kabinde taşınması istenen evcil hayvanlar, mutlak surette misafirlerimizin temin ettiği55x40x20cm ölçülerindeki kutularda taşınabilirler.
 • Kabine alınabilecek toplam evcil hayvan sayısı 2 tanedir.
 • İngiltere yurt dışından canlı hayvan kabul etmemektedir. Bu sebeple İngiltere seferlerimizde evcil hayvan taşıması yapılamamaktadır.
 • AVIH:
 • Kafes ve evcil hayvanın toplam ağırlığı 5 kg. geçiyor ise kargo kompartımanında taşınır.  Kafes, mutlak surette misafirlerimiz tarafından temin edilmelidir.
 • Herbir uçuşta maksimum 4 AVIH kabul edilebilir.
 • Tüm iç hat ve K.K.T.C uçuşlarımızda AVIH taşınabilir Dış hatlarda ise airbus ile yapılan uçuşlarda AVIH kabul edilemez.
 • Hayvanın sağlıklı, zararsız, temiz ve kokusuz olması gerekmektedir.
 • Yolcunun fazla bagajı olmasa dahi, evcil hayvan taşımasında aşağıda verilen ücretler tahsil edilir.
 • İngiltere yurt dışından canlı hayvan kabul etmemektedir. Bu sebeple İngiltere seferlerimizde evcil hayvan taşıması yapılamamaktadır

ATLASGLOBAL:            

 • Evcil Hayvan Taşıma Prosedürü
 • Kabin içinde taşınabilen hayvanlar kedi, köpek ve kuş ile sınırlıdır.
 • Uçak kabininde evcil hayvan taşınması, ancak rezervasyon yapılması ile mümkündür.
 • Evcil hayvanlar mutlak surette 45x35x23cm ölçülerindeki muhafazasında taşınmalıdır.
 • Kedi hariç 2 köpek-2 kuş aynı kafeste taşınabilir. (30 günü geçmeyen yavrular da 6 kiloyu geçmeyecek şekilde 5 adete kadar birlikte taşınabilir.)
 • Evcil hayvanın, muhafazası/kafesi ile tartıldığında 6 kiloyugeçmemesi gerekir.
 • Gerekli belgelerin ibraz edilmemesi ve muhafazanın uygun olmaması durumunda Atlasjet Havayolları evcil hayvanı uçuştan alıkoyma yetkisini saklı tutar.
 • Kıbrıs uçuşlarında, varışta evcil hayvanlar 10 gün karantinaya alınmaktadır.
 • Gözleri görmeyen ve işitme engelli yolcuların refakatçisi olan köpekler rezervasyon yapılmak kaydıyla ve ağızlığı takılmış olarak kilolarına bakılmaksızın kabinde uçurulur ve kabin içerisinde uçurulmasına izin verilen evcil hayvan kontenjanının dısında değerlendirilirler.
 • Aynı zamanda evcil hayvan ücretiyle taşınır.

 

SUN EXPRESS:    

 • Evcil Hayvan Taşıma Prosedürü
 • Evcil hayvanların taşınmasına ilişkin özel rezervasyonları tarafımıza uçuş saatinden en geç 72 saat olmak üzere mümkün olduğu kadar erken bildiriniz.
 • Kapasitenin izin vermesi durumunda ve taşıma şartlarıyla yürürlükteki AB-seyahat hükümlerine uyulması şartıyla yolcu başına yolcu kabininde/ve veya kargo bölümünde ve bildirilen bilet fiyatı üzerinden tek hayvan taşınmaktadır.
 • Yürürlükteki yönetmeliklere uyulması (ihracat ve gümrük yönetmelikleri) ve gerekli bütün evrakların bulundurulması (sınır belgeleri, resmi veterinerlik sağlık belgeleri, aşılar) yolcunun sorumluluğundadır. Evcil hayvanlar sadece bir yolcunun refakatinde aynı uçakla seyahat edebilirler.
 • Lütfen rezervasyonları uçuş saatinden en geç üç iş günü öncesine kadar gerçekleştiriniz. Rezervasyonları E-Mail:travelcenter@sunexpress.com Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir veya “Özel rezervasyon

” bölümünda gerçekleştirebilirsiniz.

DIŞ HATLAR

 • Evcil hayvanların taşınması konusunda, ülkeye giriş şartları, aşılar, gümrük kuralları vb uygulamalardan yolcular sorumludur.
 • Evcil hayvanlar, yalnızca yolcu eşliğinde uçağa kabul edilebilir.
 • Çantaları dahil olmak üzere ağırlığı 6 kiloyu geçmeyen kedi ve köpekler, kabinde gidiş için € 20.- ve gidiş dönüş için € 40.- karşılığında taşınabilirler.
 • 6 kilonun üzerindeki evcil hayvanlar, havalandırma sistemli kargo bölümünde gidiş için € 75.- ve gidiş dönüş için ödenecek € 150.- karşılığında yolculuk yapabilir.
 • Yolcuların güvenliği ve rahatlığı açısından, kabinde belirli sayıda hayvan taşınmasına izin verilmektedir.
 • Evcil hayvanlar, hava alan, sıvı sızdırmayan ve kilitlenebilen 55x40x20cm boyutlarındaki çantalar veya kafesler içinde taşınabilir.
 • Evcil hayvanlar, uçuş boyunca yerde durmak zorundadır. Bilet alınırken, evcil hayvanların haber verilmesi önemle rica edilir.
 • Muhabbet kuşu ve küçük kaplumbağalar kendi çantalarında veya kafeslerinde tek yön için € 10.- karşılığında kabinde taşınabilirler.  
 • İÇ HATLAR
 • Evcil hayvanlar, yalnızca yolcu eşliğinde uçağa kabul edilebilir.
 • Evcil hayvan olarak sadece kedi, köpek, muhabbet kuşu ve küçük kaplumbağa kabine girebilir. Kabin içinde taşınabilecek olan evcil hayvanlar sadece hava alan, sıvı sızdırmayan ve kilitlenebilen 55 x 40 x 20 cmboyutlarında ve en fazla 6 kg‘a kadar uçuşuna uygun çantalar veya kafesler içinde taşınabilir.
 • Evcil hayvanlar, uçuş boyunca yerde durmak zorundadır. Bilet alınırken, evcil hayvanların haber verilmesi önemle rica edilir. Yön başına fazla bagaj ücreti Diyarbakir, Erzincan, Erzurum, Kars, Mardin, Trabzon ve Van hatlarinda yön basina 6 TL; diger hatlarda ise 4.-TL kg  tahsil edilir.
 • Muhabbet kuşu ve küçük kaplumbağa kendi hava alan, sıvı sızdırmayan ve kilitlenebilen çantalarında veya kafeslerinde taşınabilirler. Yön başına fazla bagaj ücreti Diyarbakir, Erzincan, Erzurum, Kars, Mardin, Trabzon ve Van hatlarinda yön basina 6 TL; diger hatlarda ise 4.-TL kg  tahsil edilir.
 • 6 kilonun üzerindeki köpek veya kedi, havalandırma sistemli kargo bölümünde hava alan, sıvı sızdırmayan ve kilitlenebilen uçuşa uygun kafesler içinde taşınabilir.
  • Yön başına fazla bagaj ücreti Diyarbakir, Erzincan, Erzurum, Kars, Mardin, Trabzon ve Van hatlarinda yön basina 6 TL; diger hatlarda ise 4.-TL kg  tahsil edilir.
  • Uçuşa Kabul Edilmeyen Evcil Hayvanlar
   • Aşağıdaki saf kan köpek cinslerinin ve bunlarin birbirleri ile kırmalarının tasınması kabul edilmemektedir. Bu yasak aşağıdaki cinslerin başka (diğer) cinsler ile kırmalarını kapsamamamaktadır:
   • pitbull terrier ,american pitbull ,american staffordshire terrier ,staffordshire bullterrier ,bullterrier ,american bulldog ,dogo argentino,,fila brasiliero ,kangal (karabash) ,kaukasian owtscharka ,mastiff.

 

ANADOLU JET :         

 • Evcil Hayvan Taşıma Prosedürü
 • Evcil hayvan; geçerli aşı ve sağlık sertifikasına, giriş izinlerine ve / veya transit ülkelerince istenen diğer belgelere sahip olan, özel kafes içerisinde taşınabilecek ölçülere haiz kedi, köpek türleridir. Bu tanımlamanın dışında kalan hayvanlar, amerikan pitbull terrier, amerikan staffordshire terrier, bull terrier, staffordshire bull terrier, japanese tosa, dogo argentino, doberman, rottweiller gibi tehlike arz eden köpekler, yolcu beraberinde uçuşlarımıza kabul edilmez. 
 • Uçaklarımızda yolcu beraberi taşınabilen evcil hayvanlar için sayı ve tür kısıtlamaları uygulanmaktadır. Bu nedenle yolcu beraberinde evcil hayvan taşınması, bu hayvanlar için rezervasyon yapılması ile mümkündür. 
 • Evcil hayvan taşımacılığı, ülkelerin evcil hayvan giriş, çıkış ve transit geçişi ile ilgili kanunların hükmü altındadır. Bazı ülkeler yolcu beraberi evcil hayvan giriş, çıkış ve transit geçişine izin vermemektedir. Detaylı bilgi için lütfen rezervasyon veya en yakın bilet satış ofisi ile bağlantı kurunuz.
 • Evcil hayvan taşımacılığı ücrete tabidir. Bu ücret bagaj teslimi sırasında kafes ve hayvan beraber tartılarak tespit edilir.
 • Kabinde taşınması istenen evcil hayvanlar, mutlak surette evcil hayvanın sahibi tarafından temin edilen 45 x 35 x 23 cm ölçülerdeki kafeslerde taşınmalıdır. 
 • Kabinde taşınacak evcil hayvanların kafesleri ile birlikte tartıldıklarında, ağırlıklarının 6 kg’ı geçmemesi gerekir.
 • Kafes ve evcil hayvanın toplam ağırlığı 6 kg’ı geçiyor ise kargo kompartımanında taşınır.
 • Kafesin üzerinde, yolcunun ve hayvanın ismini belirten bir etiket olmalıdır.
 • Evcil hayvanın sağlıklı, zararsız, temiz ve kokusuz olması gerekmektedir. Hayvanın durumu şüpheli (huzursuz, saldırgan, hastalıklı vb.) görülürse, istasyon görevlileri tarafından uçuşa kabul edilmeyebilir.
 • Evcil hayvana ait sağlık belgesi, aşı kağıdı ve kimlik uçuşa kabul işlemleri sırasında ve istenildiği zaman gösterilmek üzere yolcunun yanında bulundurulmalıdır.
  • Görme veya işitme engelli yolculara ait refakatçi köpekler, rezervasyon yaptırılarak ücretsiz olarak kabin içine kafessiz kabul edilirler. Bazı ülkeler yolcu beraberi evcil hayvan giriş, çıkış ve transit geçişine izin vermemektedir. Detaylı bilgi için lütfen rezervasyon veya en yakın bilet satış ofisimizile bağlantı kurunuz

ONUR AIR :          

 • Onur Air seferlerinde evcil hayvan taşıması yapılamamaktadır.

Havayolu ile evcil hayvan veya canlı hayvan taşımacılığı hakkında bilgi almak için 0542 2362361 nolu telefondan bizlere ulaşabilir veya detaylar ve sınırlamalar ile ilgili info@ucakkargo.gen.tr e-posta adresinden destek talebinde bulunabilirsiniz.

 

NOT= Bilgiler havayolları tafaından güncellenmiş olabilir, lütfen ilgili havayolu konusunda güncel bilgileri alınız.

 

 

evcil hayvanların taşınmasında doğru adres ucakkargo.gen.tr bizimle 7/24 temasa geçeilirsiniz
evcil hayvan taşınması ile ilgili kurallar zaman zaman değişiklik göstermektedir. Eğer evcil hayvanınız ile seyahate çıkacaksanız hava yolu firmalarının uyguladıkları kuralları araştırmalı ve önceden hayvanınıza yapılması gereken uygulamaları yaptırmanız gerekir. Bunlar genellikle hayvanlara uygulanan aşılar olmaktadır. Aşı belgelerinin tam ve eksiksiz olması gerekir.

 

 • Afganistan kargo
 • Almanya kargo
 • Amerika kargo
 • Andorra kargo
 • Angola kargo
 • Antigua ve Barbuda kargo
 • Arjantin kargo
 • Arnavutluk kargo
 • Avustralya kargo
 • Avusturya kargo
 • Azerbaycan kargo
 • Bahamalar kargo
 • Bahreyn kargo
 • Bangladeş kargo
 • Barbados kargo
 • Batı Sahra kargo
 • Belçika kargo
 • Belize kargo
 • Benin kargo
 • Beyaz Rusya kargo
 • Bhutan kargo
 • Birleşik Arap Emirlikleri kargo
 • ingiltere kargo
 • Bolivya kargo
 • Bosna-Hersek kargo
 • Botsvana kargo
 • Brezilya kargo
 • Brunei kargo
 • Bulgaristan kargo
 • Burkina Faso kargo
 • Burundi kargo
 • Cezayir kargo
 • Cibuti kargo
 • Cook Adaları kargo
 • Çad kargo
 • Çek kargo
 • Çin Cumhuriyeti kargo
 • Çin kargo
 • Danimarka kargo
 • Demokratik Kongo kargo
 • Doğu Timor kargo
 • Dominik kargo
 • Dominika kargo
 • Ekvador kargo
 • Ekvator Ginesi kargo
 • El Salvador kargo
 • Endonezya kargo
 • Eritre kargo
 • Ermenistan kargo
 • Estonya kargo
 • Etiyopya kargo
 • Fas kargo
 • Fiji kargo
 • Fildişi Sahili kargo
 • Filipinler kargo
 • Finlandiya kargo
 • Fransa kargo
 • Gabon kargo
 • Gambiya kargo
 • Gana kargo
 • Georgia kargo
 • Gine kargo
 • Gine-Bissau kargo
 • Grenada kargo
 • Guatemala kargo
 • Guyana kargo
 • Güney Afrika kargo
 • Güney Kore kargo
 • Güney Sudan kargo
 • Haiti kargo
 • Hırvatistan kargo
 • Hindistan kargo
 • Hollanda kargo
 • Honduras kargo
 • Irak kargo
 • İran kargo
 • İrlanda kargo
 • İspanya kargo
 • İsrail kargo
 • İsveç kargo
 • İsviçre kargo
 • İtalya kargo
 • İzlanda kargo
 • Jamaika kargo
 • Japonya kargo
 • Kamboçya kargo
 • Kamerun kargo
 • Kanada kargo
 • Karadağ kargo
 • Katar kargo
 • Kazakistan kargo
 • Kenya kargo
 • Kıbrıs Cumhuriyeti kargo
 • Kırgızistan kargo
 • Kiribati kargo
 • Kolombiya kargo
 • Komorlar kargo
 • Kongo Cumhuriyeti kargo
 • Kosova kargo
 • Kosta Rika kargo
 • Kuveyt kargo
 • Kuzey Kore kargo
 • Küba kargo
 • Laos kargo
 • Lesotho kargo
 • Letonya kargo
 • Liberya kargo
 • Libya kargo
 • Lihtenştayn kargo
 • Litvanya kargo
 • Lübnan kargo
 • Lüksemburg kargo
 • Macaristan kargo
 • Madagaskar kargo
 • Makedonya kargo
 • Malavi kargo
 • Maldivler kargo
 • Malezya kargo
 • Mali kargo
 • Malta kargo
 • Marshall Adaları kargo
 • Mauritius kargo
 • Meksika kargo
 • Mısır kargo
 • Mikronezya kargo
 • Moğolistan kargo
 • Moldova kargo
 • Monako kargo
 • Moritanya kargo
 • Mozambik kargo
 • Myanmar kargo
 • Namibya kargo
 • Nauru kargo
 • Nepal kargo
 • Nijer kargo
 • Nijerya kargo
 • Nikaragua kargo
 • Niue kargo
 • Norveç kargo
 • Orta Afrika kargo
 • Özbekistan kargo
 • Pakistan kargo
 • Panama kargo
 • Papua Yeni Gine kargo
 • Paraguay kargo
 • Peru kargo
 • Polonya kargo
 • Portekiz kargo
 • Romanya kargo
 • Ruanda kargo
 • Rusya kargo
 • Samoa kargo
 • San Marino kargo
 • Senegal kargo
 • Seyşeller kargo
 • Sırbistan kargo
 • Sierra Leone kargo
 • Singapur kargo
 • Slovakya kargo
 • Slovenya kargo
 • Solomon Adaları kargo
 • Somali kargo
 • Sri Lanka kargo
 • Sudan kargo
 • Surinam kargo
 • Suriye kargo
 • Suudi Arabistan kargo
 • Svaziland kargo
 • Şili kargo
 • Tacikistan kargo
 • Tanzanya kargo
 • Tayland kargo
 • Togo kargo
 • Tonga kargo
 • Trinidad ve Tobago kargo
 • Tunus kargo
 • Tuvalu kargo
 • Türkmenistan kargo
 • Uganda kargo
 • Ukrayna kargo
 • Umman kargo
 • Uruguay kargo
 • Ürdün kargo
 • Vanuatu kargo
 • Vatikan kargo
 • Venezuela kargo
 • Vietnam kargo
 • Yemen kargo
 • Yeni Zelanda kargo
 • Yunanistan kargo
 • Zambiya kargo
 • Zimbabve kargo