ÇİN’E KİRAZ İHRACATI

ÇİN’E KİRAZ İHACATINDA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

ÇİN’E KİRAZ TAŞIMACILIĞINDA BEKLENTİLER

ÇİN’E KİRAZ – Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti’ne “KİRAZ” ihracatına başlayabilmesi için gerekli olan Çin Tarım Bakanlığı (CIQ & AQSIQ) onayı, 2017 haziran ayının sonunda çıktı!

ÇİN’E KİRAZ – Uzun zamandır ihracatçı birliklerinin vermiş olduğu mücadeleler sonucunda Çin’e kiraz ihracatı başlıyor.

Çin’e kiraz ihraç edebilmek için akredite olan ihracatçılarımızı şimdiden kolaylıklar diliyoruz.

Çin’e kiraz ihraç etmenin koşulları ise şöyle: 

  1. Çin’e ihraç edilecek kirazların Çin ve Türkiye’deki ilgili bitki sağlığı Kanun ve Yönetmeliklerine uygun ve Çin’de karantina konusu zararlılardan ari olacaktır.
  2. İhracat sezonu öncesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı. Çin Halk Cumhuriyeti Kalite Denetimi, Kontrol ve Genel İdaresi’ne Çin’e ihraç edilecek kirazların yetiştirildiği bahçelerin ve paketleme tesislerinin listesini verecektir.
  3. Akdeniz ve Ege Bölgesi’nin kıyı kesimleri hariç, Akdeniz Meyve Sineği(AMS)’nden ari alanlarda yetiştirilen kirazlar için zararlıdan ari alanlar ISPM-26 standardını karşılayacak . her iki ülke uzmanları tarafından kabul edilmiş olacaktır.
  4. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkili memuru Akdeniz Meyve Sineği’ni takip edecektir. Bu takip sistemi, Akdeniz ve Ege Bölgesi’nin kıyı kesimleri ve hasat sonrası işlem alanları hariç tüm kiraz üretim alanlarına tuzakların yerleştirilmesini içerecektir. Bir kilometrekareye en az bir tuzak yerleştirilecektir. Takip dönemi boyunca ayda en az bir kez feromon değiştirilecek .Tuzak sonuçları yazın ayda dört kez, ilkbahar ve sonbaharda ayda iki kez ve kışın ayda bir kez kontrol edilecektir.
  5. Çin’e ihraç edilecek kirazların yetiştirildiği bahçeler. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı(GTHB) tarafından kayıt altına alınmış . hem Çin Halk Cumhuriyeti Kalite Denetimi, Kontrol ve Genel İdaresi (AQSIQ) . hem de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylanmış olacaktır.
  6. Kiraz bahçelerinde Çin’e ihraç edilecek kirazlar dışında hiçbir bitki yetiştirilmeyecektir.
  7. Çin’e kiraz ihracatı denizyolu veya havayolu ile gerçekleştirilecektir. Akdeniz Meyve Sineği bulaşmış alanlarda üretilen kirazlara soğuk uygulama işlemi uygulanacaktır. Kirazların deniz yoluyla taşınmasında soğuk uygulama işlemi. yükleme öncesinde veya taşıma sırasında yapılabilecektir. Kirazların hava yoluyla taşınmasında ise soğuk uygulama. yüklemeden önce yapılacaktır. Soğuk uygulama işlemi sevkiyattan önce ya da nakliye esnasında gerçekleştirilebilecektir. Soğuk uygulama işlemi ardışık 16 gün boyunca 10C derece veya altında gerçekleştirilecektir ve spesifik prosedürler Çin’in soğutma işlemi prosedürlerine uygun olacaktır.
  8. Paketleme öncesinde kirazlar seçilecek, tasnif edilecek ve arındırılarak Çin’e ihraç edilecek kirazlarda böcek veya akar, çürük meyve, dal, yaprak, kök ve toprak bulunmaması sağlanacaktır.
  9. Çin’e ihraç edilecek kirazların ambalajlama hattı sadece onlar için kullanılacak ve zararlı bulaşmasını önlemek için onlara ayrılmış hatta başka meyveler paketlenmeyecektir.
  10. Paketlenen kirazlar ayrı bir yerde muhafaza edilerek zararlı bulaşması önlenecektir. Kiraz kolilerine İngilizce olarak menşei (bölge) yeri ve kiraz bahçesinin, paketleme yerinin ve üreticinin ismi veya kayıt numarası yazılacaktır. Her çıkış paletinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı karantina kontrollerinin yapıldığı belirtilecek ve İngilizce olarak “Çin Halk Cumhuriyetine İhraç” yazılacaktır. Kirazların paketleme materyalleri temiz ve kullanılmamış olacak ve ilgili Çin bitki sağlığı gerekliliklerini karşılayacaktır.”

Çin’e kiraz ihracatı ile ilgili bizden destek alabilirsiniz.

 

ÇİN'E KİRAZ - ÇİN KARGO - ÇİN KURYE - ÇİN'E SOĞUKZİNCİR - ÇİN'E BOZULABİLİR - ÇİN'E GIDA - ÇİN'E NAKLİYE - Çin Kargo Firmaları - Çine kargo
ÇİN’E KİRAZ – ÇİN KARGO – ÇİN KURYE – ÇİN’E SOĞUKZİNCİR – ÇİN’E BOZULABİLİR – ÇİN’E GIDA – ÇİN’E NAKLİYE – Çin Kargo Firmaları – Çine kargo

DANIŞMANLIK

GIDA TAŞIMACILIĞIBOZULABİLİR KARGONUN ÖNEMİ