Canlı Hayvan Gönderimi

Canlı Hayvan Gönderimi , Uçakla Yurtiçi Yurtdışı Canlı Hayvan Taşımacılığı Nasıl Yapılmaktadır?

Canlı Hayvan Gönderimi , Uçakla Yurtiçi Canlı Hayvan Taşımacılığı , Evcil hayvanların kabinde taşınmasına Pet in cabin ( PETC Kargo kompartmanlarında taşınmasına Avi in Hold ( AVIH ) denir.

Canlı Hayvan Gönderimi konusunda Uçak tercih edilecekse ,Canlı Hayvan taşımacılığında 2 tip taşıma vardır. Bunları sırayla aşağıda açıklayacağız.

 

Yolcu Beraberi Canlı Hayvan Gönderimi

Şehirlerarası Canlı hayvan taşımacılığının en kolay yolu iç hat uçuşlar yapan havayollarını kullanmakla olacaktır. Yolcunun beraberinde kafes ağırlığı ile beraber 5-8 kg arasında olan evcil hayvanlar ( kedi ve köpek ) uçağın kabinine alınarak taşınabiliyor. Yolcu beraberinde seyahat edecek evcil hayvanlar eğer kabine alınamıyorsa yolcu bagajı olarak kafesi ile uçağın kargo kısmına yüklenecektir. En ekonomik ve kolay taşıma şekli yolcu beraberinde uçakla evcil hayvan taşımaktır.

İnsanların dostları arasında olan hayvanlarda bazen uçak yolculuğu yapmak zorundadırlar. Sahipleri ile birlikte yolculuk yapması gerekebilir. Böyle durumlarda bilmeniz ve önceden yapılması gerekenler vardır.

Hava yolu ile Canlı Hayvan Gönderimi

Evcil hayvan taşınması ile ilgili kurallar zaman zaman değişiklik göstermektedir. Eğer evcil hayvanınız ile seyahate çıkacaksanız hava yolu firmalarının uyguladıkları kuralları araştırmalı ve önceden hayvanınıza yapılması gereken uygulamaları yaptırmanız gerekir. Bunlar genellikle hayvanlara uygulanan aşılar olmaktadır. Aşı belgelerinin tam ve eksiksiz olması gerekir. Aşı karnesinin kaşeli ve onaylı olması gerekir. Karnenin son sayfasında yine veterinerden onaylanmış uçuşu engelleyecek bir durum yoktur yazısı olmalıdır. Evcil hayvana kesinlikle sakinleştirici verilmemelidir, uyuşturulmamalıdır. Kafesi evcil hayvanın rahat edeceği şekilde olmalı , hayvan içerisinde oturduğunda kafası ile kafesin tavanı arasında 10-15 cm olmalıdır. Yani kafası kafesin tavanına kesinlikle çarpmayacak yükseklikte olmalıdır.

Sonuçta evcil hayvanınızın zarar görmesi durumunda havayolunun pek bir sorumluluğu yoktur, yada yasalar bu konuda havayolundan yanadır.

 

Yolcusuz Canlı Hayvan Gönderimi

Yolcu beraberi olmadığı durumlarda evcil hayvanlarınız ancak kargo olarak taşınabilmektedir. Tek fark evcil hayvan kargo olarak biraz daha masraflıdır. Aşı belgelerinin tam ve eksiksiz olması gerekir. Aşı karnesinin kaşeli ve onaylı olması gerekir. Karnenin son sayfasında yine veterinerden onaylanmış uçuşu engelleyecek bir durum yoktur yazısı olmalıdır. Evcil hayvana kesinlikle sakinleştirici verilmemelidir, uyuşturulmamalıdır. Kafesi evcil hayvanın rahat edeceği şekilde olmalı , hayvan içerisinde oturduğunda kafası ile kafesin tavanı arasında 10-15 cm olmalıdır. Yani kafası kafesin tavanına kesinlikle çarpmayacak yükseklikte olmalıdır.

 

Hava yolu ile evcil hayvan taşınmasında hava yolu firmaları hayvanın cinsine göre ilave ücret almaktadır. Hava yolu firmalarının kendilerine göre belirlemiş olduğu fiyatlandırma sistemleri vardır. Bununla alakalı bilgiyi hava yolu firmasının bürolarından öğrenmek gerekir. Bilet alırken bu durumu belirtmelisinizdir. Ücretlendirmede uçuşta kullanılan uçağın büyüklüğüne göre değişmektedir. O nedenle evcil hayvan ile yolculuk yapılacak seferleri iyi araştırmak gerekir.

Aynı zamanda ülkemizin, transit ve varış ülkelerinin uyguladığı sınırlamalar mutlaka kontrol edilmelidir. Ambargo varsa taşıma yapılamaz.

Yurtdışına Uçakla Canlı Hayvan Göndermek için

Uygun uçak tipi ve kapasite hususunda rezervasyon departmanı ile mutabakat sağlamamız gerekmektedir. Ücretlendirme bilgisi için satış departmanımız tarafından bilgi alabilirsiniz.

Yurtiçi Uçakla Canlı Hayvan Göndermek için

Yurt içi kargo ve yurt dışı kargo canlı hayvan gönderileri hakkında detaylı bilgi almak için, info@ucakkargo.gen.tr adresine e-posta atmanız yeterlidir. Whats APP hattımız +90 542 2362361 nolu telefondan da bizlere ulaşabilirsiniz.

Uçakla Güvercin Taşınır mı?

Uçakla güvercin taşınır, kuralları ve detayları farklıdır. Bizimle temasa geçiniz.

DANIŞMANLIK

Yurt içi kargo hizmet noktaları:

İSTANBUL Atatürk Kargo                  IST MERZİFON(AMASYA) MZH
İSTANBUL Sabiha Gökçen Kargo   SAW SİNOP Kargo   SIC
BALIKESİR(EDREMİT) Kargo   EDO AĞRI Kargo                                           AJI
ANKARA Kargo                                ESB ELAZIĞ Kargo                                      EZS
KAYSERİ  Kargo                            ASR ERZİNCAN  Kargo                          ERC
KONYA    Canlı Hayvan Gönderimi                         KYA ERZURUM Kargo                           ERZ
SİVAS     Canlı Hayvan Gönderimi                    VAS KARS  Kargo                                      KSY
NEVŞEHİR                                                 NAV MALATYA Kargo                                    MLX
ESKİŞEHİR AOE MUŞ Kargo                                          MSR
BODRUM                               BJV VAN   Kargo                                        VAN
DALAMAN                             DLM IĞDIR Kargo   IGD
DENİZLİ                                 DNZ ADIYAMAN     Kargo                            ADF
İZMİR                                     ADB BATMAN        Kargo                             BAL
KÜTAHYA KZR DİYARBAKIR   Kargo                           DIY
ADANA                                   ADA GAZİANTEP       Kargo                        GZT
ANTALYA                              AYT MARDİN         Kargo                     MQM
K.MARAŞ             KCM SANLIURFA       Kargo                     GNY
HATAY HTY CORLU Kargo   TEQ
SAMSUN SZF ISPARTA Kargo   ISE
TRABZON TZX ŞIRNAK Kargo   NKT
KASTAMONU KFS BİNGÖL BGG
KOCAELİ KCO ÇANAKKALE CKZ
BURSA YEI ÇORLU TEQ
HAKKARİ YKO ORDU-GİRESUN OGU
SİİRT SXZ UŞAK USQ
ANTALYA GZP

 

info@ucakkargo.gen.tr adresine e-posta atmanız yeterlidir. Whats hattımız +90 542 2362361 nolu telefondan da bizlere ulaşabilirsiniz.

Havayollarında Uçuşa Kabul Edilmeyen Evcil Hayvanlar

 • Pitbull terrier, amerikan pitbull terrier, bull terrier, amerikan staffordshire terrier, japanese tosa, dogo argentino, fila brasileiro, rottweiller, staffordshire bull terrier Neopolitan Mastiff, Spanish Mastiff, Dogue de Bordeux, Roman Fighting Dog, Bandog Tosa Inu, Mastiff, Tibetan Mastiff, Doberman, pincher doberman, American Bulldog, Caucasian owtscharka, Mastino Napolitana gibi tehlike arz eden köpekler havayollu uçuşlarında kabul edilememektedir.

kafes seçimi

Canlı Hayvan Gönderim Prosedürü 

 • Uçaklarda, hem yolcu kabinlerinde hem de kargo kompartımanlarında, sadece kedi, köpek ve küçük ötücü kuşlar (saka kuşu, muhabbet kuşu, kanarya) evcil hayvan olarak taşınabilmektedir.
 • Rezervasyonun uçuş saatinden en geç 6 saat öncesine kadar yapılması ve onaylı olması gerekmektedir.
 • Yolcu kabininde taşınabilen evcil hayvan kontenjanı, uçak tipine göre farklılık göstermektedir.
 • Yolcu kabininde veya kargo kompartımanında taşınacak evcil hayvanın uçağa kabul işlemleri, check-in kontuarlarında yolcu ile birlikte yapılmaktadır.
 • Evcil hayvana ait sağlık belgesi, aşı kağıdı vb. evraklar kabul işlemleri sırasında yolcunun yanında bulunmalıdır.
 • Evcil hayvanın sağlıklı, temiz, kokusuz ve sakin görünümlü olmasına dikkat edilmelidir. Sağlık ve dış görünüm açısından kötü durumda olan canlı hayvanlar taşıma için kabul edilememektedir.
 • Yolcu beraberinde taşınacak olan evcil hayvan da ücrete tabidir. Evcil hayvan kafes/çantası ile birlikte tartılır. Toplam ağırlık üzerinden o parkur için uygulanan fazla bagaj ücreti (kilo veya parça sistemine göre), yolcunun serbest bagaj taşıma hakkı hariç tutularak, tahsil edilir.
 • Yolcu beraberindeki evcil hayvan kafesinin üzerinde “yolcunun adı-soyadı, adresi, telefon bilgileri, evcil hayvan adedi ve evcil hayvanın adının” yer aldığı isim/adres etiketi bulunmalıdır.
 • Seyahat edilecek ülkenin evcil hayvan için istediği evrakların eksiksiz olması gerekmektedir. Aksi takdirde evcil hayvan uçuşa kabul edilememektedir.
 • Bazı ülkeler yolcu beraberinde evcil hayvanın giriş, çıkış ve transit geçişine izin vermemektedir. Detaylı bilgi için lütfen en yakın havayolu ofisine başvurunuz.
 • Kabin içerisinde taşınacak evcil hayvanların kafes/çanta boyutu 23x40x55 cm ( genişlik x yükseklik x uzunluk ) olmalıdır. Kabine alınacak evcil hayvanın kafesi/çantası ile birlikte toplam ağırlığı 8 kg’ı geçmemelidir. Kafes ve evcil hayvanın toplam ağırlığı 8 kg’ı geçiyorsa kargo kompartımanında taşınır.
 • Aynı kafesi paylaşan, aynı türden olan ve birbirine alışkın (2 kuş, 2 kedi, 2 köpek) evcil hayvanların kabin içerisine kabul edilmesi için de toplam ağırlığın 8 kg‘ı ve kafes ölçülerinin 23x40x55cm’i aşamaması gerekmektedir.
 • 8 haftadan küçük veya anne sütünden kesilmemiş yavru kedi/köpek ve emziren anneler taşınamaz. 8 haftadan büyük, 12 haftadan küçük kediler veteriner onayı olmadan taşınamaz. Kargo kompartımanında aynı kafes içinde bir anneden doğmuş, 8-24 haftalık, en fazla üç hayvan taşınabilmektedir.
 • Evcil hayvan hamile ise taşınamaz.
 • Hava Yolları, taşınan hayvanın uçuş esnasında veya sonrasında sağlık durumunun kötüleşmesi halinde hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
 • Kedi, köpek veya kuş alerjisi olduğunu sağlık raporu ile beyan eden yolcu olması durumunda kabin içerisine evcil hayvan kabul edilmez. Rehber köpek ile seyahat eden yolcu ile doktor raporu (kedi, köpek ve kuş alerjisi için) olan yolcuların aynı zamanda seyahat talebinin olması durumunda öncelik, rezervasyonu ilk yaptıran yolcudadır.
 • Kafes, canlı hayvanın sahibi tarafından temin edilir.
 • Uçuşlarda her bir yolcu için en fazla iki evcil hayvan kafesi kabul edilir. Ancak kafeslerden sadece biri kabinde (PETC), diğeri ise kargo kompartımanında (AVIH) taşınır.
 • Kedi, köpek veya kedi ile kuş aynı uçakta ( farklı kabinlerde dahi olsa) taşınmaz. Köpek ve kuş farklı kabinlerde veya aynı kabin içerisinde mümkün olan en uzak mesafede taşınır.
 • Solunum problemi yaşayan kedilerin (persian, himalayan, burmese vb.) ağırlık limitleri dahilinde öncelikle kabin içerisinde taşınması sağlanmalıdır.
 • Basık ve kalkık burunlu solunum problemi yaşayan köpeklerin (pekinese, pug, shar pei, shih tzu, japenese spaniel, chow chow,english toy spaniel, bulldog, boston terrier, boxer, brussels griffin, mastiff vb.) ağırlık limitleri dahilince öncelikle kabin içerisinde taşınması sağlanmalıdır.
 • Yolcu beraberinde seyahat eden rehber köpekler (tıbbi destek veren/görme ve duyma engelli yolcuya refakat eden/duygusal destek veren rehber köpekler) ücretsiz olarak kabin içerisine kabul edilirler. Seyahat edilen ülkenin kuralları gereği, uçuşa kabul edilecek rehber köpeklerin geçerli aşı kağıdı, kimlik kartı ve gerekli olan tüm dokümanların yolcu beraberinde eksiksiz bulunması gerekmektedir. Belgelerin eksik olması durumunda rehber köpek uçuşa kabul edilememektedir.
 • Duygusal destek amacıyla yetiştirilmiş, manevi destek ve psikiyatrik hizmet veren köpeklerin uçağa kabul edilmesi için yolcu adına düzenlenmiş geçerli bir sağlık raporunun (akıl sağlığı uzmanından alınmış) mutlaka yolcu beraberinde bulunması gerekmektedir.
 • Rehber köpekler temiz, özel tasması takılı olarak sahibinin ayaklarının dibinde oturtulmalıdırlar.
 • Kabin içerisinde ve/veya  kargo kompartımanında rehber köpek taşınabilmesi için uçuş saatinden en az 48 saat önce rezervasyon yapılması ve rezervasyonun onaylı olması gerekmektedir.
Canlı Hayvan Gönderimi | Evcil Hayvan Gönderimi | Canlı Hayvan Taşıma | Evcil Hayvan Taşıma | Yurtiçi Köpek Gönderme | Yurtiçi kedi gönderme | Yurtdışı canlı hayvan | uçakla pet taşıma #yurtiçi pet taşıma
Canlı Hayvan Gönderimi | Evcil Hayvan Gönderimi | Canlı Hayvan Taşıma | Evcil Hayvan Taşıma | Yurtiçi Köpek Gönderme | Yurtiçi kedi gönderme | Yurtdışı canlı hayvan | uçakla pet taşıma #yurtiçi pet taşıma

Evcil Hayvan Taşıma Maliyetleri / Canlı Hayvan Gönderimi Masrafları

Kargo olarak taşınan evcil hayvanların maliyetleri zannedilenden fazladır.

En küçük evcil hayvan için bile yurt içine kargo olarak 200,00 tl , yurtdışına kargo olarak 1.000,00 usd masraf oluşmaktadır.

Kemirgenler kesinlikle uçaklara kabul edilmemektedir.