Almanya Kargo Bilgileri

Almanya  Avrupa’nın en büyük ekonomisi ve (Rusya’dan sonra) ikinci en kalabalık ulusudur. Almanya Avrupa kıtanın ekonomik, politik ve savunma kuruluşlarının önemli bir üyesidir.

16 eyaletten oluşan Almanya  Federal bir Cumhuriyet yapısına sahiptir. Avrupa Birliğindeki üstlendiği liderlik konumu, sanayisi , teknolojik yapısı ve güçlü ekonomisi ile hem Avrupanın hemde Dünyanın kilit ülkelerinden birisidir.

Coğrafi Konum

Almanya coğrafi olarak Orta Avrupa, Danimarka güney, Hollanda ve Polonya arasında Baltık Denizi ve Kuzey Denizi kıyısında yer almaktadır.

Almanya’nın kuzeyinde  ovalar, orta bölgesinde yayalalar , güney batı bölgesinde yaşlı dağlar, güneyinde Alpler, tepeler ve Bavyera Alpleri bulunmaktadır.

Almanya, Avrupa’nın tam ortasında yer alan ve dokuz ülke ile sınır konşuluğu yapan bir ülkedir. Komşu ülkeleri  Avusturya 801 km, Belçika 133 km, Çek Cumhuriyeti 704 km, Danimarka 140 km, Fransa 418 km, Lüksemburg 128 km, Hollanda 575 km, Polonya 467 km, İsviçre 348 kmlik sınıra sahiptir.

Almanya’nın kuzeyinde  Danimarka, Hollanda, Belçika, Lüksemburg ve Batıda ise Fransa yer almaktadır. İsviçre ve Avusturya ise Almanya’nın güney komşularıdır. Almanya’nın doğu komşuları ise  Çek Cumhuriyeti ve Polonya ‘dır. Doğu Almanya ile birleşmesiyle (3 Ekim 1990  ) Avrupa’daki coğrafi konumu bariz belirginleşmiştir.

Almanya, Avrupa ülkeri arasında köprü görevi görmektedir. Avrupa Birliği ve NATO üyelikleri ile orta ve doğu Avrupa ülkeleri arasında da etkin bağlayıcı ülke rolünü de üstlenmiştir.

Sahil şeridi  2389 km olan Almanya’nın  kara sınırlarının toplamı 3714kmdir. Coğrafi koordinatları 51 00 Kuzey, 9 00 Doğu. Toplam Yüzölçümü 357.022km² olup kara yüzölçümü  348.672 km² ve su alanları yüzölçümü  8.350 km²dir.

İklimi, ılıman ve deniz iklimi olup; Soğuk kışlar ve yağışlı yazlar yaşanmaktadır ,  nadiren sıcak dağ rüzgarları görülmektedir.

Dili Almanca, Din inancı Protestan ve Katolik Hıristiyan’dır. Başkenti 3 milyon 461 bin nüfuslu Berlin’dir. Başlıca şehirleri Hamburg, Münih , Köln , Frankfurt / Main’dir. Yönetim şekli Federal Parlamenter Cumhuriyettir. Cumhurbaşkanı Joachim Gauck , Başbaanı Angela Merkel’dir. Kullanılan Para birimi Euro’dur.

Resmi dilin Almanca dır, ülkeyi oluşturan etnik gruplar ise Alman% 91.5, Türk% 2.4, diğer% 6.1 ( Yunan, İtalyan, Leh, Rus, Sırp-Hırvat, İspanyol)

Ülkedeki inanılan dinler ise,% 34, Roman Katolik, % 34 Protestan, % 3.7  Müslüman ve diğerleri % 28,3.

Almanya’nın Üye olduğu Birlikler

  • Avrupa Birliği (European Union – EU)
  • Dünya Ticaret Örgütü (World Trade Center – WTO)
  • Birleşmiş Milletler (United Nations – UN)
  • Avrupa Konseyi (Council of Europe)
  • Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (North Atlantic Treaty Organization – NATO)
  • Uluslararası Para Fonu (International Monetary Fund – IMF)
  • Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (Organisation for Economic Co-operation and Development – OECD)

Etiketler: